No i po świętach, za parę dni Nowy Rok i kolejne wyzwania.
Właśnie z tej okazji chciałbym podzielić się z Toba czymś wyjątkowym. Jest to prezent, który pomoże przenieść Twoje projekty i realizacje na wyższy poziom w nadchodzącym 2024 roku.
Zatrzymaj się na chwilę i zastanów, czy chcesz, aby nowy rok był zupełnie taki sam jak 2023. A może marzysz, aby był spokojniejszy, mniej nerwowy, łatwiejszy…
No cóż, na papierze wyglądało inaczej…
Jak wszyscy (chyba) zaczęliśmy od dokładnej analizy technicznej. Projektowanie, modele obliczeniowe, symulacje i od początku – projektowanie, ciągłe zmiany grubości, wymiary etc. no i to szkło. W symulacjach wszystko się spinało w obliczeniach konstrukcyjnych też… Aż przyszedł sądny dzień. Na naszym stanowisku badawczym, potocznie i pieszczotliwie nazywanym stanowiskiem zagłady, zmontowaliśmy kompletny model i rozpoczęliśmy testy. Wychylenie przeszło z bardzo dużym zapasem, więc przyszła pora na wahadło. I tu niespodzianka – pierwsze uderzanie i szkło pękło☹ więc powtórka i znowu pękło… No cóż, działających sił nie oszukasz. Czas na zmiany – hartujemy i ponowny test – wahadło odbija się od szkła – sukces.
Produkt, który robi różnicę.
Opracowanie i wdrożenie do produkcji nie było ani łatwe ani szybkie. W czasie tej drogi natrafiliśmy na wiele wyzwań, które pozwoliły na wyklarowanie kierunku prac nad optymalizacją. I tu Cię pewnie zaskoczę. Optymalizacja okazała się odwrotna, zamiast „odchudzać” profile zwiększyliśmy przekroje. A w czasie prac badawczych wykluczyliśmy możliwość stosowania najtańszych laminatów. Możesz powiedzieć, ale po co ? No właśnie, odpowiedź jest prosta – dla bezpieczeństwa.
Od lat wspólnie z Adamem i naszym zespołem projektujemy i wdrażamy rozwiązania dedykowanie daszkom szklanym oraz balustradom. Choć nasza wiedza i doświadczenie są nieograniczone, czasem bierzemy pod uwagę opinię innych 😉. Z tego powodu zleciliśmy badania w ITB. Dla mniej wtajemniczanych jest to Instytut Techniki Budowlanej. I oni, ten instytut, wziął i sprawdził… Próbowali długo i nic nie zepsuli, co za tym idzie, raport z badań jest pozytywny, a nasz produkt można stosować w budownictwie.
Gwoli ścisłości jedno szkło zepsuli, ale było to celowe. Ponieważ podczas naszych testów na „stanowisku zagłady” laminaty ze szkła VSG44.2 nie przetrwały, a są o dziwo na dzień dzisiejszy najpopularniejszym rodzajem wypełnień w balustradach aluminiowo szklanych i stalowo szklanych, postanowiliśmy w pakiecie badań w ITB zlecić próby również na tym rodzaju szkła. Zaskoczenia nie było, przy pierwszej próbie szyba pękła i wypadła z balustrady. To wystarczyło, aby raz na zawsze porzucić ten rodzaj wypełnień.
I co dalej
Zapraszam cię do obejrzenia filmów z badań naszych balustrad. Zobaczysz na własne oczy to, co opisałem powyżej. Być może wpłynie to na Twoje podejście do projektowania i realizacji projektów, a może nie… W każdym razie zobaczysz o co w tym wszystkim chodzi.
Jeśli Ci mało, napisz do mnie
Łukasz Czarnecki