Temat wydawałoby się dziecinnie prosty, ale czy tak jest? Do dziś nikt w naszym pięknym kraju nie zajął się rzetelnie tym zagadnieniem. Potrafimy pisać (na kolanie) i procedować ustawy, nierzadko w jeden dzień i może noc… No dobra, trochę przesadzam, ale nie zastanawia cię fakt, że nie ma Normy, która jednoznacznie określa rodzaj i grubość szkła w zależności od typu balustrady? Niby nic, a ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo użytkowania.
Ale po kolei
Nie ma prostych odpowiedzi bez zadania trudnych pytań. Przecież (chyba) każdy wie, że inne będzie szkło, jeśli jego funkcją jest wypełnienie balustrady profilowej, a inne, jeśli pełni rolę konstrukcyjną / samonośną w balustradzie.
Kiedy i gdzie
VSG – nigdy😊 i tu opinie mogą być odmienne od mojej. Zgadzam się, że w szczególnych przypadkach teoretycznie można zastosować taki laminat, ale… profile mocujące muszą mieć odpowiednią głębokość, uszczelki powinny być pasowne i powierzchnia szkła niewielka. Sam nie znam takich rozwiązań, co oczywiście nie oznacza, że nie istnieją.
VSG/ESG – tu temat robi się szeroki, ponieważ zastosowanie tego typu laminatów jest bardzo duże, a największą różnicą będzie grubość laminatu i tak:
VSG/ESG 44.2 lub VSG/ESG 44.4 zastosujesz jako wypełnienie balustrad aluminiowo szklanych, stalowo szklanych lub witryn mogących pełnić funkcję balustrady. Musisz tu zwrócić uwagę, że montaż powinien być odpowiedni tzn. za pomocą profili mocujących z uszczelkami lub za pomocą mocowań punktowych, choć tu zwykle jest potrzebna dodatkowa analiza techniczna.
VSG/ESG 66.4 – jest to szkło stosowane zarówno do balustrad o konstrukcji aluminiowej, stalowej jak i do balustrad samonośnych z małym zastrzeżeniem: balustrady samonośne z tego typu laminatem projektuje się do względnie małych obciążeń, zwykle nie przekraczających 0,5kN. Przy czym inaczej projektuje się balustrady mocowane liniowo w profilach, a inaczej mocowane punktowo.
VSG/ESG 88.8 – laminat ten jest szeroko stosowany jako element konstrukcyjny balustrad mocowanych zarówno w profilach liniowych jak i na mocowanych punktowych. Obciążania nominalne nie przekraczają 1kN. Nie byłbym sobą gdybym nie wspomniał, że dla takich obciążeń konieczne jest zastosowanie poręczy. Może to być ceownik naklejony od góry na szkło lub poręcz dokręcana na mocowaniach kątowych.
VSG/ESG 10.10.4 – zaczyna się robić grubo😊 no cóż laminat z użyciem standardowych folii PVB lub EVA nie zmienia wiele przy projektowaniu balustrad samonośnych mocowanych liniowo, ale w przypadku balustrad mocowanych punktowo robi robotę… Na pewno możesz pokusić się o większe gabaryty poszczególnych formatek lub zwiększyć rozstaw poziomy pomiędzy poszczególnymi mocowaniami.
Inaczej sprawa wygląda po zastosowaniu w procesie laminacji specjalistycznych insertów o grubości 0,6 i 0,8mm – takie rozwiązanie pozwoli na projektowanie balustrad o dużo większej wytrzymałości. Kilka razy analizowałem raporty z badań z użyciem tych „magicznych” insertów i były na tyle interesujące, że sami rozpoczęliśmy procedurę badawczą takich laminatów.
VSG/ESG 12.12.4 – No to już, że tak powiem inna liga. Stosując tego typu laminat na zwykłych foliach uzyskamy do 3kN, a z użyciem insertów nawet 5kN – choć w przypadku tak dużych obciążeń, poza dokładną analizą szkła, należy przeprowadzić symulację lub badanie całości zestawu montażowego i szkła.
No to kończymy
Wiem, że temat jest dużo szerszy niż krótkie studium przypadku opisane powyżej. Nie chciałem cię zanudzać rodzajami profili samonośnych, mocowaniami punktowymi i ich powierzchnią styku, czy możliwości stosowania laminatów półhartowanych VSG/TVG. Chcę abyś poznał kierunek doboru. Pamiętaj, że jeśli balustrady nie były przebadane w jednostce akredytowanej, to bezwzględnym minimum jest przeprowadzanie modelu obliczeniowego, w którym poddane weryfikacji będą zarówno szkło jak i elementy montażowe. Choć nic nie powie prawdy tak jak test wahadłem…
Jeśli ci mało to napisz do mnie
Łukasz Czarnecki